Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Oddíly
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Školící centrum Jak probíhá školení
Advertisment
 

Jak probíhá školení

Pavel Horský popisuje jaké dojmy na něj udělalo školící centrum a hlavně obsah školení, kterého se zůčastnil.

Jak probíhá školení

Centrum hromosvodářů a elektrotechniků

Ahoj Karle!

 

Nedávno  jsem se zúčastnil nultého školení hromosvodářů v nově otevřeném prvním hromosvodném centru v Chomutově.

Videoukázka ze školení ZDE

Středisko leží hned zkraje Chomutova, takže není třeba zajíždět do centra a tam sáhodlouze pátrat kudy a kam. A i kdyby, stačí se zeptat na chomutovské elektrotechnické učiliště v jejíž budově středisko sídlí.   Nádherná byla cesta budovou  přímo do samotné školící místnosti, která vede skrz dlouhou chodbu, plnou učebních elektropomůcek a přes jednu z praktických učeben, kde si učni zkouší své dovednosti. Připomnělo mi to mé dávné začátky, kdy jsem se na svoje budoucí povolání sám připravoval. Ach jo, to už je dávno. Škoda, člověk by to někdy rád vrátil………

 

Co se ale stalo pak, mi doslova vyrazilo dech. Po otevření vstupních dveří centra, jsem  byl rázem v jiném světě. Zjevila se mi krásná, útulná místnůstka, v které je k vidění snad vše, s čím se může hromosvodář ve své praxi setkat. Celou místnost lemují ukázky střech s různými střešními krytinami na kterých je namontován hromosvod, tak jak má být.

Pod stříškami jsou instalované tabule s názornými ukázkami třeba  sestrojení základových zemničů, dilatačních spojení atd. Prostě paráda.

Po chvíli vzpamatování jsem se usadil a čekal co se bude dít. A dělo se

 

Po krátké „čekačce“ na zbytek pozvaných účastníků, většina jich přijela z Prahy, se nám představili tři pánové, kteří jsou asi největší pachatelé celého tohoto úžasného projektu ( dá-li se to projektem nazvat) Jan Hájek, Dalibor Šalanský a tvůrce nových výpočtových programů v hromosvodařině a revizák Milan Kaucký.

Přesně jak jsem očekával,chlapi se rozpovídali o celém problému hromosvodářského řemesla a za pomoci důsledně připravených prezentací, které doplňovali jejich výklad, velice srozumitelně vysvětlili problematiku ČSN EN 62305-1 až 4, což se samotným normotvůrcům prostě nepovedlo. Norma je tak rozsáhlá, že se v ní prostě běžný montér a dokonce ani projektant nevyzná. Během několika prvních okamžiků bylo jasně vidět, rozdělení práce v tomto školícím teamu. Dalibor jako špičkový hromosvodář, odborník v praktických montážích,  perfektně vysvětlil jednotlivé montážní prvky hromosvodní soustavy a předvedl jejich použití v praxi, čehož si osobně velice vážím, neboť jsem se s takovým postupem ještě na žádném do současnosti realizovaném školení nesetkal. Ostatně, na  ,,normálních,, školeních  to není možné provádět.  Honza Hájek s Daliborem Šalanským snad díky své dlouhodobé spolupráci přednášeli stylem nepřerušovaného dvojpřednesu, kdy dotazy a pohledem vycítili,  pokud někomu nebylo téma zcela jasné a začali vysvětlovat a ukazovat, dokud nepochopil. Snad proto mají omezení na maximálně 15 účasníků. A to je ten hlavní rozdíl, oni chtějí naučit.

Opravdu mne velice zaujaly všechny připravené prezentace a při letmém pohledu po ostatních zúčastněných mohu určitě hovořit i za ně. Daliborovy animace, ukazující podrobné náhledy na montáže oddálených jímačů jsou prostě fantastické. Jen kdyby to šlo v praxi dělat tak jednoduše.

Musím říci, že jsem díky tomuto školení konečně pochopil termín „ valící se koule“ a můj nemalý obdiv sklidil Milan Kaucký za jeho programové výpočty průvěsu a posunu valivé koule,  které bude poskytovat všem zdarma.

Co mne velmi překvapilo, je  i samotný styl celé přednášky. V průběhu přednášky se může kdokoli zvednout a jít se projít po místnosti, kde se může osobně seznamovat s jednotlivými komponenty, může si je zkusit rozebrat a opětovně složit. Není nad to, zkusit si třeba potěžkat jednotlivé betonové bloky podstavců jímačů, nebo si vyzkoušet postavit celý „ trojnožkový“ jímač. A jaké je pak zjištění, že není zas až tak jednoduché sestrojit oddálený jímač, který se musí dokonale vycentrovat. Vždyť přece chceme všichni dělat jen a jen kvalitně a nějaká „křivulatina“ na střeše by nás zrovna moc nereprezentovala.

Vše, co jsem ti zatím popsal se nevyrovná s jednou maličkostí. Smontovat klíčem pár svorek není nic, ale na vlastní kůži si vyzkoušet narovnat AlMgSi drát, to je zkušenost nad  všechny zkušenosti. V průběhu celého školení jsem nezaznamenal větší zájem zůčastněných, než když se začal rovnat drát pouze za pomoci aku vrtačky.

Chyběla mi snad jen předváděčka rovnání drátu FeZn, neboť běžně prováděné a zažité způsoby rovnání za pomoci nákladních vozů a bagrů se prostě provádět nemá.

Ač tato nalejvárna probíhala s pouze krátkými přestávkami přes šest hodin, nedalo se stihnout všechno a spousta otázek Tě napadne až doma.

Třeba  mě by ještě  zajímaly různé způsoby montáží podpěr a celých sestav na křehkých střechách a v neposlední řadě podrobný návod montáží základových zemničů.

To by ale mělo být součástí dalších, tematických cyklů, které budou reagovat na aktuální požadavky.

Nikdy jsem po skončení semináře neslyšel, že by téměř každý před odchodem řekl ,,Díky a uvidíme se příště,,

Karle, jestli se chceš stát opravdovým odborníkem a nechceš na hromosvody pohlížet jen jako na nějakou věc na střeše, pak se prostě musíš sám vypravit do Chomutova a vše co jsem popisoval musíš vidět a slyšet. Vím, že mi určitě nebudeš nadávat.

Sám dnes vím, že se budu celé problematice hromosvodů i nadále věnovat a své zkušenosti a poznatky budu předávat dál např. formou projektových návrhů a rad laikům

S pozdravem Pavel Horský

Video záznam ze školení:

https://www.youtube.com/watch?v=bmCQDT2Jv2o

Další termín 9.12.2014

podrobnosti zde: Chomutov 9.12.2014

Advertisment
« leden 2025 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031