Články
Vše se vyvíjí a vše roste. Zde naleznete články z oblasti problematiky ochrany před bleskem
Od kdy je povinost nasazovat svodiče přepětí?
Jak je to se svodiči přepětí? Mají být používány v i v takových instalacích jako jsou rodinné domy? Od kdy?
Vyhláška 268/2009 a analýza rizika dle ČSN EN 62305-2
Jak je to vlastně s analýzou rizika dle ČSN EN 62305-2? Je třeba ji dělat vždy, nebo pro některé objekty ji mohu střelit od boku, nebo podle nějaké tabulky?
Je povinnost hromosvodu?
Často se setkáváme s dotazem stavebníka, zda je nutné nebo není mít hromosvod. Jak si vysvětlit dotčený odstavec v vyhlášky?
Svod hromosvodu po dřevu
Jak je to vlastně s umísťováním svodů na hořlavý materiál, konkrétně dřevo?
Metoda valivé koule a ochranný úhel
Rozdílná velikost ochranného prostoru, který zjišťujeme při porovnání metody valivé koule se zjednodušenou metodou ochranného úhlu občas ještě zaskočí, jak tedy postupovat?
Svod na okapu nebo okapem
Občas se stane, že nám vyjde na objektu svod hromosvodu do stejného místa jako je tažena okapová roura.
Josef Stepling - problémy s údaji jsou letité
Nedostatečné podklady pro projektování se zdají být fenoménem poslední doby. My hromosvodáři se s těmito nedostatky potýkáme několik staletí
Měřění svodičů přepětí podle Milana
Spolupráce s Milanem Kauckým začala v podstatě naplno tímto článkem, kde velice zajímavým způsobem, který do té doby nikoho nenapadl, zpracoval měření přepěťových ochran v terénu. Na základě tohoto článku je pak revizní technik na místě schopen za pomoci svého měřícího přístroje, rozhodnout zda je SPD Typ 2-3 funkční, nebo je potřeba jí překontrolovat měřícím přístrojem výrobce.
Zaváděcí tyč
Se změnou přístupu k ochraně před bleskem, kdy se hromosvodáři a projektanti přestali urputně držet nesmyslných výkladů normy, vyvstává i spousta otázek. Aby se každý rozhodl správně, je třeba na ně dostat odpověď.
FVE
Ochrana fotovoltaických článků je téma poslední doby. Na našem portálu je o ochraně FVE vícero informaci a tak určitě uvítáte něco jako ,,rozcestník,,.
Podpěra vedení DEHNiso - DLH
U plochých střech setkáváme při jejich realizaci s nedostatečnou nabídkou materiálů pro jejich vytvoření. Použít klasickou betonovou podpěru není možné pro jejich malou výšku (55 mm) Řešením jsou nové podpěry DEHNiso - DLH
Umět číst
Schopnost číst, tedy skládat písmenka za sebou a vytvářet z nich slova, neznamená automaticky porozumět obsahu, byť by to bylo v mateřském jazyce.
BK4
Blesková válka č. 4 – předělávat hromosvod nebo ne? Občas se setkám s chybným výkladem jednoho z úvodních odstavců normy pro ochranu před bleskem.
Izokeraunicke_mapy
Bouřky se na našem území sledují již celá století. Jedním z výsledků takovýchto sledování jsou i iz
Alternativní ochrany před bleskem v kontextu platných norem
Autor: Jan Hájek, DEHN + SÖHNE GmbH + Co.KG. organizační složka Praha I ochrana před bleskem je, tak jako jiné obory co nás obklopují, též pod tlakem různých alternativců, kteří se s vidinou snadno nabytého zisku nebojí klientům říkat to, co rádi slyší. Rád bych upozornil na to, co nazýváme správným řešením, ověřenou skutečností.
Rovnáky a ohýbáky
Na střeše pak vše vypadá krásně, ale je s tím hodně práce, hlavně jak docílit co nejjednoduššího dosažení tvaru, to je práce pro rovnáky.
Jak uchytit svody na tepelnou izolaci
Jak uchytit podpěru na zateplení, aniž bychom vytvořili problematický tepelný most.
Okapy - číhající zabijáci
Od té doby, co revizní technici při periodických revizích hromosvodů začínají postupovat podle norem, dochází k odhalování nebezpečné chyby, která stála dříve zcela ve stínu přesného rozpětí výšky umístění zkušební svorky. Touto „nepodstatnou“ chybou byl a je slepý svod.
HVI Workshop - Praktický trénink montáže izolovaných hromosvodů
Každé znalosti a dovednosti je třeba neustále prohlubovat a obnovovat, jinak se odborník neudrží na špičce.
Oteplení drátu při průchodu bleskového proudu
Jak se vlastně oteplí vodič, pokud jím projde část bleskového proudu? To bylo téma přednášky Honzy Hájka v roce 2011 na 34. konferenci elektrotechniků Slovenska
Ochrana výstražných systémů ochrany obyvatelstva Tipy Triky č.23
Jak ochránit to co má chránit lidi? Je dostatečné připojit vše k jímací soustavě? Je normální mít jako nejvyšší bod střechy to na čem nám záleží?
Plechové střechy, nebo střechy s nějakou vodivou konstrukcí či fólií
Co s plechovou střechou? - doplněk k Tipům Trikům č. 18 a 19 Jan Hájek DEHN + SÖHNE GmbH + Co.KG. organizační složka Praha Myslel jsem si, že jsme vše dostatečně jasně napsali v Tipách Trikách č 18 a 19, ale nové a nové dotazy mne přesvědčují, že problematiku plechových a jinak vodivých střech popsat s daleko větším důrazem na základní fyzikální vlastnosti vodičů a blesku. Plechovou střešní krtinu je opravdu možné využít jako jímač, tedy náhodnou součást jímací soustavy, ale má to několik velmi podstatných ale…
Jan Hájek - 10 cm snad po sté
Nekonečný příběh s oteplením drátu svodu, tentokrát zpracovaný v roce 2015. Jan Hájek
Prostup střechou nebo stěnou pro drát
Jakým způsobem realizovat prostup fóliovou střechou, nebo stěnou krytou panelem?
Výpočet rizika dle vyhl. č. 268/2009 Sb.a jímače ESE
V časopise Elektroinstalatér 4/2015 a 5/2015 vyšly články, ve kterých Velkoobchod Vysočina obhajoval použití aktivních jímačů NIMBUS. V reakci na tyto články a dotazy čtenářů zveřejnilo vedení subkomise Ochrana před bleskem při TNK 22 odbornou reakci na výše uvedené články. Rovněž já osobně se své praxi neustále setkávám s dotazy, jak je to s výpočtem rizika u alternativních hromosvodů, které mají fungovat na jiném principu než klasické pasivní jímací soustavy. Proto jsem se odborné stanovisko předsedy a místopředsedy subkomise rozhodl rozšířit podrobněji o souvislosti plynoucí přímo z vlastního výpočtu rizika.
Je možná alternativní ochrana před bleskem?
Když něco nevím, nebo si nejsem jistý, tak se optám. Některé odpovědi příjemně překvapí. Jan Hájek
Aktívní vtip
Občas se mi do rukou dostane něco, co je sice nazváno projektovou dokumentací, ale více než o cokoliv jiného se jedná o vtip. Jan Hájek