Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Oddíly
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod KniSka Články Jak rovnat drát vrtačkou?
Advertisment
 

Jak rovnat drát vrtačkou?

Rovnání hliníkového drátu vrtačkou je metoda, která je rychlá, ale má i svoje úskalí na které je potřeba dávat pozor, aby nedošlo k poškození drátu.

Jak rovnat drát vrtačkou?

Rovnání drátu vrtačkou

Stáčení drátu je technologie rovnání v našich podmínkách známá více jak 100 let, začal se takto rovnat drát z mědi a tak když v průběhu socialismu bylo v velmi potlačeno používat jiný materiál než pozinkovou ocel (hliník a měď byly prioritou pro zbrojní průmysl viz citace z ČSN 34 1390) toto zpracování bylo zapomenuto, protože zkoušet takto rovnat drát z pozinkované oceli, není dobrý nápad.

ČSN 341390 z roku 1969

Ocelové vodiče pozinkované se používají přednostně na vedení a svody hromosvodu, pokud z hlediska korozních vlivů ovzduší není nutno použít vodiče měděné nebo hliníkové, popř. vodiče se zvláštní ochranou před korozí podle čl. 89.

Měděné vodiče se smějí používat na nadzemní části hromosvodu v místech se zvýšenými korozivními vlivy ovzduší. Na nadzemní části hromosvodu v místech se zvýšenými korozivními vlivy ovzduší lze též použít ocelového drátu s měděným pláštěm29).

Hliníkové vodiče se mají používat jen na nadzemní části hromosvodu v místech s takovým chemicky agresívním prostředím, jehož koro- zivní vlivy hliníku neškodí, ale ve kterém nemůže být použito ocelového ani měděného vodiče30).

 

Z hlediska stáčení mi zatím není znám jiný dokument, než obecná doporučení a samozřejmě doporučení společnosti DEHN. Možnost stáčení vodiče je uvedena u výrobku v jeho data sheetu.

 

Podklad z Bulletinu IP ILPC 2011

https://www.kniska.eu/x/file/staceni_dratu/at_download/file

 

HVIworkshop – rovnání drátu DEHNalu

https://youtu.be/VbG8X29lgQw?t=767

 

Rovnání drátu stáčením:

https://youtu.be/Nc-zq1LG1lI?si=UkfH6gB5dGk6X1p2

https://youtu.be/3avNQX-BY40?si=8oyF766h6llW3zT4

Rovnání vrtačkou

Anleitung Aluminiumdraht mit Bohrmaschine ausrichten

https://www.youtube.com/watch?v=X0PRLySTDt0

Rovnání

Jak stáčet?

Při stáčení je nejlepší postupovat ve dvou lidech, kdy ten který drží vodič na jeho konci svojí vahou drát napíná, ale v průběhu rovnání se naklání směrem ke kolegovi s vrtačkou. Je důležité odhadnout počet otáček tak, aby bylo 8-10 závitů na každý metr délky drátu. Drát jde stočit i tak, že se vodič na jedné straně upevní, ale moje zkušenost je taková, že ve dvou se nejenom lépe táhne, ale i stáčí a vodič je většinou i viditelně hezčí  a rovnější.

Doporučeno je používat drát měký, který lze stáčet nejlépe a po stočení je i pěkně pevný. U společnosti DEHN je to například vodič DEHNalu s objednacím číslem 840 018 - https://www.dehn.cz/store/f/53199579/Artikelnummer_PDF/840018.pdf

DEHNalu

Na rovnání je dobré použít dobrou vrtačku s kovovými převody a samozřejmě s regulací rychlosti chodu. Jednou jsme ve stavu nouze s Daliborem Šalanským použili hypermarketovou a byla cítit opravdu daleko.

Kvalita použitého vodiče je velmi důležitá, protože pokud nemá stejnou ve stáčené délce stejnou tuhost, nebo je nešetrným zacházení někde ťuknut či ohnut, nejenom, že při stáčení není rovný, ale závity se ..naštosují,, a u nekvalitního drátu (to nepoznáte pohledem) dojde k výraznému zmenšení průřezu a vodiče pak vypadávají z podpěr a svorek s rozsahem 8-10 mm. Na přejímku jímací soustavy s drátem tak vždy doporučuji šupleru a tomu kdo to udělal výraznou finanční rezervu.

 

Pokud je vodič nekvalitní, není na něj po srovnání hezký pohled

Advertisment
« leden 2025 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031