Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Oddíly
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod KniSka Články Olovo
Advertisment
 

Olovo

Proč se již nesmí používat olovo?

Olověná vložka

V dávných dobách (myšleno samozřejmě ironicky) se olovo používalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu, které byly z rozdílných kovů a vznikalo nebezpečí, že by se mohl vytvořit mezi nimi, za pomoci elektrolytu, třeba z kyselého deště, elektrický článek. Díky tomuto článku by docházelo k odplavování materiálu a kov by degradoval.kniskaIMG_0595.JPG  kniskaIMG_0596.JPG

kniskaP1060020.JPG

No a vzhledem k tomu, že původní hromosvodáři se rekrutovali z cechu pokrývačů, tak jako nejideálnější se jevily vložky z olova.

Olovo je nebezpečný kov!

Olovo, pokud nám nevadí jeho toxičnost, která byla jedním z faktorů způsobujících zánik římské a líbí se nám bledé tváře lidí s poruchami nervového systému, má poměrně velkou rezistenci vůči kyselinám, dobrou tvárnost, nízký tavný bod a hlavně je vodivý.

Co je ovšem jeho nevýhoda, kromě jedovatosti, je jsou jeho špatné elektromechanické vlastnosti, takto řešené spoje se ,,vymačkají,, a vodivost se značně zhorší.

Čeho se dopustíme použitím olova?

Použití olova při stavbě hromosvodu je samozřejmě porušením Zákona o odpadech č.185/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Hlavním legislativním nástrojem v ČR upravujícím zastoupení olova ve vodním prostředí je nařízení  vlády č . 61/2003 Sb., olovo je v Příloze č .1, zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, v platném znění, jmenovitě uvedeno jako nebezpečná závadná látka.

 

Občas se s tím ještě setkáme na stavbách a v projektech. Což svědčí o zanedbávání průběžného vzdělávání ať již hromosvodáře, nebo projektanta.

Kdo měl již incident s ,,šedými vlky,, třeba při vhození zářivkové trubice do kontejneru na směsný odpad, dovede si představit, co by následovalo po zjištění olova na deštěm oplachované součásti domu.

Co tedy místo olova použít?

V současné době, kdy je cena kvalitních nerezových svorek srovnatelná s dvojkovovými, je nerez tím, čím řešíme tyto spoje. Je třeba ale myslet na to, že tato svorka musí být s mezidestičkou, tak aby se oba dva materiály nedotýkali.

Když ne nerez tak co?

Alternativou zůstává použití cupalových vložek, ale vzhledem k pracnosti vytváření takovéhoto spoje, je i v tomto případě jednodušší použít nerezovou svorku.

Používáním kvalitních nerezových svorek hromosvodář také samozřejmě snižuje množství potřebného materiálu, který bere s sebou na stavbu hromosvodu.

kniska390657 dvojkov.JPG kniska562 440 cupal.JPG

 

 

Advertisment
« listopad 2024 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930