Svod hromosvodu po dřevu
Jak je to vlastně s umísťováním svodů na hořlavý materiál, konkrétně dřevo?
Lidé mají většinou spojené blesky s plameny a velkou teplotou a tak se občas vyskytnou obavy, zda není nebezpečné hromosvodní drát táhnout po hořlavém povrchu, jakým bezesporu dřevo je.
Pojďme se tedy podívat, jaká jsou nebezpečí, která z tohoto umístění vyplývají.
První nebezpečí, které vezmeme v potaz bude oteplení vodiče, k tomu o kolik se oteplí při průchodu bleskového proudu se podíváme do ČSN EN 62305-1, tam v tabulce D3 najdeme hodnoty oteplení, k většině materiálu a rozměrům, ze kterých se svody realizují.
Z tabulky vyplývá, že snad vyjma nerezového drátu, by se oteplení nemělo kriticky přiblížit k bodu vzplanutí většiny dřeva.
Pro jistotu budeme pro svody volit raději materiál ze slitiny hliníku, nebo z důvodu barevného sladění měděný drát či poplastovaný AlMgSi.
Toto vše je pouze pro případ, že To vše je ale vztaženo k variantě, kdy je svod položen přímo na dřevu, každý rozumný hromosvodář volí raději variantu na podpěrách a to kovových nebo kvalitních plastových.
Jiným problém představuje možné jiskření a tak by měly být svody pokud možno celistvé, nebo by spoje měly být provedeny kvalitními svorkami. Jako jsou např. Obj.č. 385213 nebo 385207 na obrázcích dole.