trubky
Ochrana potrubí před bleskem v souladu s ČSN EN 62305-3
Blesková válka 4- ROZEPSANÝ ČLÁNEK!!
Ochrana kovových potrubí v ČSN EN 62305 - 3
Kovová potrubí, pokud tloušťka jejich stěny je menší než hodnoty uvedené v Tabulce 3 ČSN EN 62305-3 by neměla být použita jako náhodné jímače, pokud by jejich průpal mohl způsobit zahoření materiálu v jejich okolí, nebo pokud by díky vytvoření otvoru mohlo dojít k velkým následným škodám (ekologická škoda, ohrožení lidí,poškození okolí třeba tlakovou vodou). viz E.5.2.5 v ČSN EN 62305-3
Tabulka 3 – Minimální tloušťka kovových oplechování nebo kovových potrubí jímacích soustav t - pokud vadí průpal, t´-pokud propálení nevadí.
Náhodné součásti
Pokud toto kovové potrubí obsahuje hořlavé, nebo výbušné směsi a tloušťka jeho stěny je taková, že nehrozí průpal, může být použito jako náhodný jímač pouze tehdy pokud jsou jeho příruby kovové dobře vodivě propojené. (D.5.1.2 Ekvipotenciální pospojování v ČSN EN 62305-3)
Takto zajiskří ,,standardní,, objímka
Přívody a spoje potrubí je nutno provést tak, aby při průchodu bleskového proudu nevznikla žádná jiskření. Vhodná připojení k potrubí jsou přivařené praporce nebo čepy nebo závity pro šrouby v přírubách. Připojení prostřednictvím objímek jsou přípustná tehdy, když je revizí prokázána ochrana před výbuchem při bleskovém proudu a vhodná opatření k zajištění spolehlivého spojení.
EX BRS - jisté spojení bez jiskření
Například za použití Ex – Band od DEHN. ve všech ostatních případech je nutné postupovat tak, že se potrubí umístí do ochranného prostoru jímací soustavy, která, pokud je zaručena předchozí podmínka na nejiskřivé propojení, může být umístěna na tomto potrubí.
Oddálený hromosvod pro potrubí
Pokud nelze provést spoje jednotlivých segmentů tak, aby při průchodu bleskového proudu nedocházelo k nebezpečnému jiskření, je třeba tuto jímací soustavu provést jako oddálenou a samostatně ji připojit na zemnění potrubí.
Zemnění potrubí
Stran zemnění je hlavní požadavek na uzemňování v článku D.5.5.3 Potrubí v ČSN EN 62305-3. Nadzemní kovová potrubí mimo technologická zařízení by měla být každých 30 m uzemněna, nebo spojena s povrchovým nebo s tyčovým zemničem. Jako zemniče lze s výhodou použít prefabrikované podpěry potrubí, obzvláště jsou li kovové kotvené v železobetonové patce, doplněné zemnícím páskem nebo tyčí, tak aby byly dosaženy normové hodnoty odporu uzemnění. V případě použití oddělovacích jiskřišť, je nutné použít opět bezpečná nejiskřivá provedení (EXFS 100 obj.č. 923 100 ), pokud se nacházejí v prostředí, kde by jiskra mohla iniciovat výbuch. Pokud je prostřední obvyklé, ale přesto je díky katodické ochraně potřeba potrubí přizemnit nepřímo, postačí jiskřiště schopné vést bleskový proud ( TFS obj.č. 923 023).
Jiskřiště TFS Jiskřiště EXFS 100
Poznámky
Zajímavé informace budou zřejmě obsahovat další edice IEC/EN 62305-3, kdy by mohla tabulka 3 obsahovat ještě hodnoty tloušťky materiálu, kdy nedojde k propálení, ale zahřátí by mohlo iniciovat zahoření směsi. Oproti této benevolenci bude ale například v Rusku zakázáno potrubí, nebo nádoby obsahující hořlavé nebo výbušné látky používat jako náhodný jímač, tím samozřejmě stoupne bezpečnost těchto zařízení.
Tloušťka materiálu, která zabezpečí nepropálení, ale dojde k rožhavení.
Tabulka s hodnotami co se možná objeví v některé z dalších edicí norem.
Použité materiály :
ČSN EN 62305-3 Ed.1.
IEC 62305-3 Ed. 2 Result of Voting on CDV - Document 81/337/CDV
Materiály společnosti DEHN + SÖHNE
ČSN 34 1390 Ed 2. 1969